Jaki pojazd mogę wziąć w leasing?

Jeśli jesteś właścicielem firmy transportowej musisz wiedzieć, że finansowanie pojazdów w Twojej branży rządzi się swoimi prawami. W zależności czy jest to ciągnik siodłowy z naczepą typu firana, czy też hakowiec lub HDS – warunki otrzymania na nie kredytu lub leasingu będą inne.

Ilu letni pojazd do leasingu?

Najważniejszą kwestią dotyczącą ustalenia czy na dany pojazd uzyskasz finansowanie, jest jego data produkcji. Do ciągników i naczep w leasingu można stosować zasadę: wiek + okres finansowania, ale – nie przekraczający łącznie 10 lat. Możliwe są odstępstwa do 1 roku (czyli łącznie 11 lat).

Przykład 1:
Chcesz sfinansować ciągnik siodłowy SCANIA z 2011r. Pojazd jest sześcioletni, więc maksymalny okres finansowania to 4 lata.

Przykład 2:
Spodobała Ci się naczepa – firanka Schmitz z 2009 r. i nie potrzebujesz nowszej ze względu na rodzaj ładunku oraz trasy, które pokonujesz. Przedmiot jest już 8 letni. Minimalny okres finansowania naczepy w leasingu to 3 lata. Przekroczymy więc łącznie wartość, bo wiek + okres finansowania wynoszą 11 lat. W takich uzasadnionych przypadkach leasingi są w stanie pójść na odstępstwa i sfinansować również starsze przedmioty.

Przykład 3:
Chcesz sfinansować pompę do betonu, która jest traktowana przez leasing jako pojazd specjalistyczny. W tym przypadku zasada wiek pojazdu + okres finansowania = 10 lat NIE DZIAŁA. Czy oznacza to, że musisz szukać młodszych i co za tym idzie droższych pojazdów? Otóż nie – takie pojazdy mogą być starsze (ich wiek może sięgać nawet 16 lat). Które dokładnie leasing traktuje jako specjalistyczne – sprawdzisz w następnym punkcie.

Jak finansowane są pojazdy specjalistyczne?

Sfinansujemy maksymalnie 12-letnie: wywrotki, pojazdy ciężarowe z HDS

Sfinansujemy maksymalnie 15-letnie: dźwigi samochodowe, pompy do betonu, betonomieszarki, hakowce, pojazdy do przewozu drzewa, pojazdy do przewozu żywca, pojazdy komunalne (śmieciarki, odkurzacze, wozy asenizacyjne, piaskarki, pojazdy do utrzymania dróg), linowce, holowniki.


Na waszej stronie sprawdziłem, ile może wynieść rata leasingu: czy jest ona realna?

Raty wszystkich symulatorów internetowych należy traktować z rezerwą. Bardzo proste kalkulatory rat nie biorą pod uwagę wielu czynników, a rata często jest przekłamana i zachęcająco niska (np. uwzględnia ona bardzo dużą wpłatę Klienta lub jest obliczona na bardzo długi okres np. 10 lat, co powoduje jej obniżenie).

Aby przekonać się jaką realną ratę zaproponuje Ci leasing/bank powinieneś złożyć wniosek o limit na pojazd. Nic Cię to nie kosztuje, ani nie zobowiązuje do podpisania umowy. Pomoże Ci jedynie określić Twoją zdolność leasingową/pożyczkową i podjąć decyzję o zakupie sprzętu. O wiele łatwiej przecież szukać pojazdu wiedząc, że sprawę jego finansowania masz już załatwioną.

Dodany Pojazdy 17 Feb 2017

Tagi: leasing, start-up