Historia getruck

Historia getruck.pl sięga 2002 roku, kiedy to założyciele spółki pracowali w GE Money Banku. Zajmowali się pozyskiwaniem do współpracy z bankiem dostawców samochodów, a szczególnie upodobali sobie dostawców samochodów ciężarowych.

Aby przygotować bank do konkurencji z firmami leasingowymi wdrożyli w życie projekt „Truck”, który oceniony został, za najlepszy projekt zrealizowany w Banku, w metodologii Six Sigma, w 2004 roku. Jego efektem było otwarcie się Banku na nowy segment klientów i znaczący wzrost wolumenu.

W 2008 roku, stworzyli zewnętrzne struktury sprzedaży, którym celem było docieranie z ofertą finansowania bezpośrednio do przedsiębiorców. W celu zapewnienia klientom kompleksowej usługi, obejmującej pojazd i finansowanie, stworzyli portal internetowy, na którym prezentowane były najlepsze w tamtym okresie oferty pojazdów od sprawdzonych, zweryfikowanych dostawców takich, jak K-M Import, Redos, czy Bene Trucks. Formalna rejestracja spółki w KRS miała miejsce w czerwcu 2009 roku.

Pomysł biznesowy został bardzo przychylnie przyjęty przez rynek. Do listy dostawców dołączyli kolejni duzi dostawcy: Scania, Iveco i inni, mniejsi. Rosła też lista klientów, którzy tworzą obecnie bazę ponad 20 tys. przedsiębiorców, z którymi getruck.pl utrzymuje stałe relacje.

Obsługa tak dużej grupy klientów wymagała zapewnienia odpowiedniego wsparcia. W tym celu powstało Call Center, z początku jednoosobowo obsługiwane przez Annę Zielińską, teraz już wieloosobowe, z Anią w kierowniczej roli. Równocześnie stworzono Back Office, którego pracownicy musieli opanować procedury coraz większej liczby włączonych do oferty getruck.pl banków i firm leasingowych.

Szybko rosnąca sprzedaż pojazdów, leasingów i kredytów pociągnęła za sobą konieczność włączenia do oferty usług dodatkowych. Od 2011 roku stworzony od podstaw, głównie staraniem Bartka Orłowskiego, dział ubezpieczeń, stał się jednym z motorów napędowych firmy, oferując ubezpieczenia komunikacyjne i transportowe. 

Firma taka, jak getruck.pl nie mogłaby funkcjonować bez swoich Regionalnych Przedstawicieli. Od początku działalności sukcesywnie rośnie ich liczba. Jest ich obecnie siedmioro, można się spodziewać, że niedługo będzie ich jeszcze więcej.