Scania wprowadza nowe silniki SCR

Ich głównym atutem jest duża tolerancja na paliwo o większej zawartości siarki oraz bardzo niskie zużycie paliwa. Nowe silniki pojawiają się w miejsce 9- i 12-litrowych silników Euro 5 z SCR dotychczas oferowanych przez Scania. Główną zaletą silników jest ich prosta budowa, duża wytrzymałość oraz odporność na paliwo o zwiększonej ilości siarki. Paliwo takie jest nadal popularne w Rosji i krajach Europy Wschodniej. Blok cylindrów tak jak w przypadku silników XPI posiada pojemność 9 lub 13 dm3. Średnica cylindra jest taka sama i wynosi 130 mm. Silniki 9-litrowe mają skok tłoka 140 mm, a 13-litrowe – 160 mm.


W 13-litrowych silnikach DC13 wał karbowy jest większej średnicy i wytrzymalszy. Został podparty powiększonymi łożyskami głównymi. Powiększeniu uległa również pojemność układu smarowania. Tłoki wyposażono w nowy pierścień zgarniający – taki jak w silniku Scania 730 KM. Dzięki zastosowaniu nowego sposobu obróbki cieplnej gładzi cylindrów podwyższona została ich wytrzymałość. Tym samym udało się ograniczyć zużycie oleju, polepszając smarowanie.


W porównaniu z wcześniejszym silnikiem 12-litrowym z SCR kolektor wydechowy jest sztywniejszy i lepiej uszczelniony. Wprost z silników XPI został przeniesiony sterowany elektronicznie wentylator. Pompa płynu chłodzącego ma mocniejsze łożysko i obudowę. Dzięki tym rozwiązaniom i zwartej konstrukcji silnika układ chłodzenia zyskał dodatkową wydajność, a pod niską kabiną P może być zamontowany silnik o mocy nawet 440 KM.


Z myślą o większej trwałości układu zasilania ciśnienie w układzie wtryskowym ograniczono do 1800 bar. Panujące w układzie wtryskowym niskie ciśnienie podwyższane jest do pożądanej wysokości dopiero w pompowtryskiwaczu. Poprawiono również zwłaszcza w niskim i średnim zakresie obrotów wydajność hamulca wydechowego.
Więcej: www.scania.plDodany Pojazdy 03 lip 2012

Tagi: ciągniki siodłowe, samochody ciężarowe, scania