Właściwości jezdne nowego Volvo FH

Zoptymalizowana geometria, ulepszenia w zawieszeniu przednim i tylnym, zwiększona stateczność boczna kabiny oraz wzajemnie zrównoważone charakterystyki tłumienia zawieszeń kabiny i podwozia. To właśnie te czynniki odpowiadają za poprawę, o 50 procent, stateczności poprzecznej pojazdu, w porównaniu z poprzednią serią FH.

Większa precyzja

Udoskonalenia wprowadzone w podwoziu i kabinie polepszyły także stateczność kierunkową ciągnika siodłowego Volvo FH. Stateczność kierunkowa, w połączeniu ze statecznością poprzeczną, daje kierowcy poczucie precyzji i kontroli, co czyni jazdę mniej męczącą.
– Nowy samochód ciężarowy jest stabilny i przewidywalny na drodze. Także reakcje układu kierowniczego są doskonałe – koło kierownicy pozwala dokładnie wyczuć nawet najmniejsze ruchy pojazdu. Ponadto, nowa funkcja regulacji kolumny kierownicy pozwala każdemu kierowcy, bez względu na posturę, zająć najwygodniejszą dla siebie pozycję za kierownicą – relacjonuje Stefan Axelsson.
Kierowalność i stateczność poprzeczna oddziałują – bezpośrednio – na kierowcę oraz – pośrednio – na rentowność firmy transportowej.
– W lepszym samochodzie ciężarowym kierowca mniej się męczy, dzięki czemu jego styl jazdy staje się bardziej płynny. Czujny kierowca jeździ bezpieczniej i lepiej wykonuje swoją pracę, niezależnie, czy ma tylko prowadzić pojazd, czy także spotykać się z klientami.

Światowa nowość – niezależne zawieszenie przednie

Nowe Volvo FH to również pierwszy na świecie samochód ciężarowy z niezależnym zawieszeniem przednim, IFS oraz zębatkową przekładnią kierowniczą – dwie nowe cechy zapewniające zdecydowaną poprawę właściwości jezdnych.
– W przypadku IFS każde z przednich kół posiada indywidualne zawieszenie – ruchy jednego koła nie oddziałują na drugie. Rezultatem jest większa płynność i stabilność jazdy – mówi Martin Palming, menedżer produktu w Volvo Trucks.
Niezależne zawieszenie przednie jest od dawna stosowane w samochodach osobowych, a od pewnego czasu także w autobusach. IFS polepsza zarówno komfort, jak i stateczność pojazdu – obejrzyj film przedstawiający technologię, która się za tym kryje: http://www.youtube.com/watch?v=WpKEqssnuTQ

Lepsze wyczucie drogi

Zębatkowa przekładnia kierownicza to także rozwiązanie zapożyczone z samochodów osobowych. W porównaniu z konwencjonalną przekładnią kierowniczą, przekładnia zębatkowa zapewnia bardziej bezpośrednie sprzężenie między kołem kierownicy a kołami jezdnymi. Dzięki temu kierowca ma lepsze wyczucie drogi.
Obydwa te nowe rozwiązania, zastosowane wspólnie, nadają nowemu Volvo FH wyjątkowe właściwości jezdne.
– Ten samochód ciężarowy wyznacza nowy standard pod względem stateczności kierunkowej i trzymania się drogi podczas pokonywania zakrętów. Jazda w pełni załadowanym zestawem drogowym z tak doskonałą precyzją i poczuciem bezpieczeństwa robi naprawdę niesamowite wrażenie. Dzięki rzeczywiście imponującej dokładności prowadzenia, na łuku drogi pojazd utrzymuje wyznaczony kurs bez konieczności wprowadzania dodatkowych korekt kołem kierownicy – mówi o nowej technologii Martin Palming .

Najlepsze na rynku

Największe korzyść z posiadania w swoim pojeździe IFS i zębatkowej przekładni kierowniczej odniosą kierowcy często pokonujący duże odległości, zwłaszcza na krętych lub wąskich drogach, gdzie rozwiązanie to jest klasą samą dla siebie.
– IFS jest dla tych, którzy oczekują czegoś więcej, którzy zadowalają się tylko tym, co najlepsze – mówi Martin Palming.
– Volvo FH bez IFS będzie numerem jeden na rynku pod względem komfortu i właściwości jezdnych. Natomiast Volvo FH z IFS to już po prostu pełnia szczęścia. Osiągnięcie tego wymagało od nas wiele wysiłku – stwierdza Martin Palming.

Więcej na: www.volvotrucks.com

Dodany Pojazdy 09 wrz 2012

Tagi: ciągniki siodłowe, samochody ciężarowe, volvo