Kredyt lub leasing dla nowej firmy

Zdecydowałeś się na odważny krok – założenie własnej firmy transportowej. Od teraz będziesz prowadził samodzielnie swój biznes i każdego dnia budował jego wizerunek. Ważne, abyś przed rozpoczęciem działalności usystematyzował najważniejsze kwestie, które pomogą Ci płynnie przejść proces z tym związany. Pomyśl o dobrej księgowej, spedycji lub firmach, dla których będziesz woził ładunki oraz o odpowiednich pojazdach.

Niemal codziennie zgłaszają się do nas właśnie takie osoby, które postanowiły zostać przedsiębiorcami i potrzebują zdobyć finansowanie na swój pierwszy pojazd. Chętnie angażujemy się w pomoc i możemy pochwalić się już bardzo dużym doświadczeniem w finansowaniu start-up’ów, co przekłada się na wysoką skuteczność naszych działań. Poprzez Start-Up rozumiemy zarejestrowaną firmę działającą minimum 1 dzień i nie dłużej niż 6 miesięcy.
Tym wpisem na blogu, chcemy podzielić się wiedzą, która pomoże w pierwszych krokach na drodze po niezbędny kapitał na rozruch firmy.

Po pierwsze doświadczenie…

4628733815_e9ab4f650b_bPracowałeś jako kierowca? Jeżeli tak, od swoich byłych pracodawców na pewno otrzymałeś świadectwa pracy lub możesz udostępnić do wglądu poprzednie umowy o pracę lub umowy zlecenia, na podstawie których byłeś zatrudniony. A może decyzja o założeniu firmy to klasyczne samozatrudnienie i nadal będziesz jeździł dla tej samej spedycji, ale już pod własnymi żaglami? Postaraj się zgromadzić jak najwięcej dokumentów i informacji dokumentujących Twoje zawodowe doświadczenie. Bank rozpatrując Twój wniosek o leasing lub pożyczkę dowie się dzięki temu, że pomysł na Twoją działalność nie jest dziełem przypadku, a Ty jesteś dobrze zorientowany w branży, w której otworzyłeś firmę. Do materiałów możesz też dołączyć dokumenty potwierdzające kompetencje zawodowe kierowcy (np. prawo jazdy z wpisanymi kategoriami, na które masz uprawnienia). Być może studiowałeś logistykę lub inny pokrewny kierunek związany z transportem i spedycją – pochwal się tym!

Jeżeli nie masz wcześniejszego doświadczenia jako kierowca i dopiero zaczynasz swoją przygodę w tej branży, nie oznacza to, że nie dostaniesz finansowania. Przejdź do następnych kroków i sprawdź czy spełniasz pozostałe kryteria.

Mam kontrahenta! Jakie znaczenie ma wybór dobrej spedycji?

Transportowcom nie trzeba mówić, że dobry kontrahent czyli spedycja wypłacalna i płacąca na czas to skarb.   Jako swojego pierwszego partnera do zleceń wybierz pewną spedycję i zasięgnij o niej opinii wśród kolegów z branży. Nie możesz sobie przecież pozwolić na poślizgi już na samym początku. Kontrahenci, dla których będziesz realizował przewozy są równie istotni dla Banku co Twoje doświadczenie. Posiadasz podpisaną umowę lub umowę wstępną ze spedycją? A może wiesz już jakie stawki za kilometr oferuje Ci dana firma i co konkretnie będziesz przewoził? Każda z tych informacji będzie cenna. Jeżeli nie masz jeszcze podpisanej żadnej umowy, przydatnym dokumentem może okazać się list intencyjny od spedycji – kliknij w link, aby pobrać wzór: list-intencyjny-wzór – w którym obie strony (Twoja firma oraz przyszły partner) wyrażą chęć współpracy pod pewnymi warunkami, np. podstawieniem ciągnika.
Zdarza się, że spedycje będą wymagać od Ciebie podstawienia konia, a naczepę do pracy zapewniają same. Możesz też być w sytuacji, gdy dopiero po zakupieniu sprzętu zaczniesz szukać jednorazowych zleceń/frachtów i nie masz obecnie podpisanych umów. Nie dyskwalifikuje Cię w staraniach o finansowanie.

Mój dom siedzibą mojej firmy – czy to dobre rozwiązanie?

Jednoosobowe działalności transportowe są najczęściej zarejestrowane w miejscu zamieszkania właściciela i nie ma w tym nic złego. Może to być natomiast kolejnym argumentem image3344dla Banku, dzięki któremu chętniej udzielą pożyczki lub leasingu. Jeżeli mieszkanie lub inna nieruchomość, w której prowadzisz firmę jest Twoją własnością (bez obciążeń hipotecznych) oznacza to, że dysponujesz majątkiem i znacznie podwyższa to Twój „scoring” czyli punktację bankową, według której Bank przelicza Twoją zdolność na zaciągane zobowiązanie. Nie tylko nieruchomości, ale też inne środki trwałe, które są Twoją własnością (np. samochód osobowy, ciągnik, naczepa lub inne maszyny i urządzenia) działają na Twoją korzyść i warto o nich wspomnieć wnioskując o finansowanie. Możesz się też spotkać z prośbą o udokumentowanie własności nieruchomości poprzez podanie nr KW czyli Księgi Wieczystej, którą znajdziesz w swoim akcie notarialnym. Własność różnego rodzaju ruchomości możesz uwiarygodnić natomiast okazując fakturę zakupu lub dowód rejestracyjny pojazdu.

Finansowanie bez wpłaty własnej dla nowej firmy – czy to w ogóle możliwe?

Zakładając firmę musisz liczyć się z początkowymi kosztami. Zanim zaczniesz obracać pieniędzmi oprócz kwestii finansowania pojazdów i wiążącymi się z tymi comiesięcznym ratami, powinieneś pomyśleć o kosztach paliwa, ubezpieczeń komunikacyjnych, pensji dla kierowcy czy koszcie licencji transportowej. Początki bywają trudne, wiemy to. Dlatego wnioskując o finansowanie dla Ciebie staramy się zatwierdzić je na możliwie minimalnej wpłacie własnej, tak aby gotówka, którą masz przeznaczoną na rozruch mogła zostać spożytkowana w jak najmniejszym stopniu na wpłaty własne. Przy finansowaniu sprzętu ciężkiego (ciągnik, naczepa, samochód ciężarowy pow. 3,5 t) wpłata własna będzie wymagana. Wstępnie możesz przyjąć, że instytucje finansowe będą stawiać warunek ok. 10% ceny pojazdu jako Twojego wkładu. Każdy z wyżej wymienionych argumentów (np. doświadczenie czy majątek) będą w tym przypadku działać pozytywnie w przypadku negocjacji niższego niż 10% wkładu.

Od klasycznych start-upów starających się o finansowanie od 1 dnia prowadzenia działalności możemy odróżnić firmy, które działają już kilka miesięcy, a pierwszy zestaw lub pojazdy zostały zakupione za gotówkę. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji i możesz udokumentować dotychczasowy obrót firmy (np. pokazując aktualną książkę przychodów i rozchodów), decyzja o finansowaniu zostanie przyznana łatwiej, a wpłata własna może być jeszcze niższa.

Skompletowanie dobrej teczki dokumentów (Twojego „portfolio”), które pozwoli poznać Ciebie jako startującego przedsiębiorcę bankowi ma niebagatelne znaczenie. Pokaż, że znasz się na pracy jaką chcesz samodzielnie wykonywać i jesteś równym partnerem w biznesie. Nie traktuj wymogów bankowych jako złośliwej papierologii.   Jako prosty przykład oraz dla podsumowania możesz wyobrazić sobie, że to Ty miałbyś pożyczyć nieznanej Ci firmie lub osobie kwotę równą cenie używanego ciągnika. Jeżeli dysponowałbyś taką gotówką czy bez wahania udostępniłbyś taką gotówkę komuś obcemu? Na pewno chciałbyś wiedzieć czy taki podmiot jest wypłacalny i wiarygodny. Konkludując, dokumentów do złożenia zapytania o limit na ciągnik lub zestaw nie jest wcale aż tak wiele. Wystarczy podpisany wniosek, który wypełnisz z pomocą naszego doradcy i informacja o Twoim doświadczeniu i posiadanym majątku. Do tego wstępna umowa ze spedycją lub list intencyjny, który spiszesz z kontrahentem. Zachęcamy do kontaktu z jednym z naszych regionalnych doradców, który pomoże Ci załatwić wszystkie formalności. Do rozmowy przygotuj tylko swój nr NIP – resztę podpowiemy Ci sami i pokierujemy sprawą finansowania dla Ciebie.

Dodany FAQ kredyt/leasing 08 lis 2016

Tagi: finansowanie, kredyt, leasing, start-up