Czy warto kupić używanego DAF XF 106

Dlaczego warto kupić używanego DAF XF 106?

Zakup ciągnika siodłowego albo ciężarówki w każdej firmie transportowej to czas rozważania różnych opcji oraz możliwości. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji z rynku wtórnego, które dzięki swojemu wykonaniu i jakości mogą posłużyć jeszcze przez wiele lat. Zakup używanej ciężarówki, szczególnie w dzisiejszych czasach – wysokich cenach nowych pojazdów oraz długim okresem oczekiwania, może okazać się świetnym pomysłem zarówno dla firm trudniących się transportem lokalnym, jak i międzynarodowym. W tym tekście poruszymy temat zakupu używanego ciągnika siodłowego DAF XF 106 460 KM i porównamy go z nowszą wersją DAF XF 106 480 KM.

DAF XF 106 – co należy o nim wiedzieć?

DAF XF 106 zadebiutował w 2013 roku podczas targów w Amsterdamie. Nowy model, pomimo sporych podobieństw do swojego poprzednika, cechuje się o wiele wygodniejszą kabiną, lepszą charakterystyką jazdy oraz o wiele ekonomiczniejszymi silnikami Paccar MX. Na początku produkcji oferowane były pojazdy z silnikiem o pojemności 10,8 dm³ i mocy 440 KM oraz jednostkami o pojemności 12,9 dm³ i mocy odpowiednio 410, 460 oraz 510 KM. Co ważne, silniki te spełniają normy spalin Euro 6, dzięki czemu właściciele firm transportowych mogą zaoszczędzić na opłatach drogowych w całej Europie. DAF 106 Euro 6 posiada reflektory wykonane w technologii LED, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo oraz spalanie pojazdu. Ponadto już na pokładzie bazowej wersji tego pojazdu znajdziemy wiele systemów bezpieczeństwa wspomagających kierowcę, takich jak aktywny tempomat, czujniki martwego pola czy system precyzyjnego określania obciążenia osi napędowej. DAF XF 106 standardowo oferowany jest z automatyczną, 12-biegową przekładnią ZF AS-Tronic, a później ZF TraXon lub opcjonalnie ze skrzynią manualną z 16 przełożeniami.

DAF 106 – najważniejsze zalety modelu

Do najważniejszych zalet modelu DAF XF 106 zaliczyć należy niezwykle wygodną kabinę, która po dziś dzień nie ma konkurencji, jeśli chodzi o przestrzeń. Mowa tu oczywiście o największym wariancie Super Space Cab. Kierowca ma do dyspozycji szerokie, wygodne łóżka z jednoczęściowym materacem, przydatny, wysuwany ze środkowej części konsoli stolik i wiele użytecznych schowków – zarówno w kabinie, jak i na zewnątrz. Ponadto znajdziemy tutaj niezwykle wygodne, dostosowane do wielokilometrowej podróży, fotele pneumatyczne. Producent chwali się również, że DAF XF 106 ma znacznie lepszą izolację kabiny w porównaniu ze swoim poprzednikiem i o wiele lepsze materiały, wykorzystane do wykończenia kabiny. Wspomniane wcześniej reflektory wykonane w technologii LED również sprawiają, że tą ciężarówką podróżuje się bardzo wygodnie, szczególnie po zmierzchu. Jeśli chodzi natomiast o kwestie, które zainteresują właścicieli firm transportowych, to na uwagę zasługuje wysoka bezawaryjność modelu oraz stosunkowo niskie spalanie. Ciągniki siodłowe DAF XF 106 według komputera pokładowego spalają około 24 litrów oleju napędowego na sto kilometrów. Użytkownicy zgłaszają jednak, że rzeczywiste spalanie tego modelu może być nawet o pół litra niższe, niż pokazuje to komputer.

DAF XF 106 – największe wady modelu

Egzemplarze z początku produkcji niestety cierpiały na kilka chorób wieku dziecięcego. Użytkownicy zgłaszali problemy z wysokim poborem oleju, zwiększonym spalaniem paliwa oraz problemami z układem SCR, odpowiedzialnym za oczyszczanie spalin z wykorzystaniem mocznika AdBlue. Spotykane były również egzemplarze, w których następowała wada przekładni AS-Tronic, która uniemożliwiała dalszą jazdę. Na szczęście większość dostępnych obecnie na rynku wtórnym egzemplarzy objęta została licznymi akcjami serwisowymi, w ramach których wszystkie problemy były bezpłatnie niwelowane przez serwisy DAF. Istnieje więc bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że kupując używaną ciężarówkę, natrafimy na egzemplarz cierpiący na jeden z wyżej wymienionych problemów.

Kabina DAF XF 106

DAF XF 106 sprzedawany jest w dwóch wariantach kabiny. Różnią się one przestrzenią i zastosowaniem. Do transportu krótkodystansowego, jednak wymagającego od kierowcy spania w ciężarówce, idealna będzie kabina Space Cab. Oferuje ona wysokość na poziomie 1735 mm, licząc od tunelu silnika. Super Space Cab do transportu dalekobieżnego, to wysokość 2105 mm, licząc od tunelu silnika, większe schowki oraz szerszy materac na dolnej leżance. Niższa kabina nie posiada tak zwanego „globu” z dodatkowymi halogenami na dachu, doświetlającego drogę w przypadku włączenia świateł drogowych, jednak producent w przypadku tego wariantu nie zapomniał o aerodynamice. Zastosowano tutaj wydajny spoiler, który ma za zadanie odpowiednio kierować powietrze podczas przemieszczania się. Oznacza to, że spalanie pomiędzy tymi dwoma wersjami nie różni się od siebie. Ponadto niezależnie od wybranej wersji, w modelu XF zastosowane zostały owiewki narożne ze statecznikami i fartuchy boczne, które mają za zadanie kierować przepływem powietrza wzdłuż kabiny.

DAF XF 480 KM czy 460 KM? Którą wersję wybrać?

Wiosną 2017 roku firma DAF wprowadziła drobne modyfikacje modelu XF 106. Facelifting obejmował drobne zmiany kosmetyczne wewnątrz kabiny oraz wprowadzenie nowego silnika o mocy 480 KM. Na rynku wtórnym dostępne są obecnie różne warianty ciężarówki DAF XF 106 – zarówno starsze, z silnikami 460 KM, jak i nowsze - 480 KM. Wiele osób zastanawia się, którą wersję wybrać. Postaramy się pomóc w podjęciu decyzji. Pomijamy tu kwestie rocznika, przebiegu i co za tym idzie, ceny ciągnika.

DAF XF 106 460 KM

Wersja ta jest nadal niezwykle popularna wśród użytkowników na całym świecie. Dlaczego? Ze względu na swoją niezawodność oraz niskie spalanie. Chociaż egzemplarze z pierwszych lat produkcji borykały się z wieloma bolączkami, to większość z nich została usunięta w ramach licznych akcji serwisowych producenta. W tym pojeździe najczęściej stosowana była przekładnia automatyczna ZF AS-Tronic, która niestety przez wiele osób uznawana jest za mało precyzyjną.

DAF XF 106 480 KM

Sprzedawana od 2017 roku wersja z silnikiem 480 KM w porównaniu z wersją 460 KM oferuje znacznie wyższą elastyczność oraz niższe spalanie, uzyskiwane między innymi poprzez zmianę przełożenia. Użytkownicy zgłaszają również, że mocniejsza jednostka napędowa zużywa o wiele mniej oleju silnikowego. W tym modelu zastosowana została zautomatyzowana skrzynia biegów ZF TraXon o 12 lub 16 przełożeniach, która uznawana jest za o wiele precyzyjniejszą. W połączeniu z inteligentnym tempomatem, analizującym nachylenie terenu, nie ma tutaj mowy o sytuacji, w której ciężarówka „wbije” wyższy bieg tuż przed szczytem wzniesienia.

DAF XF 106 460 KM czy DAF XF 106 480 KM?

Zastanawiając się nad zakupem używanej ciężarówki DAF XF i rozważając zakup wersji 460 KM lub 480 KM, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, którą ostatecznie wybrać. Jeśli boimy się, że w konkretnym modelu będą występować usterki opisane w naszym tekście powyżej, powinniśmy wybrać wersję z silnikiem o mocy 480 KM. Pamiętajmy jednak, że opisane bolączki dotyczyły jedynie egzemplarzy z pierwszych miesięcy produkcji, więc szansa na trafienie takiego pojazdu jest bardzo niewielka. Wersja 480 KM może pochwalić się jednak niższym spalaniem od wersji 460 KM, co z całą pewnością docenią właściciele firm transportowych. Główną różnicą pomiędzy tymi dwiema wersjami jest zastosowana skrzynia biegów. W wariancie 460 KM znajdziemy przekładnię ZF AS-Tronic, a w wersji 480 KM skrzynię ZF TraXon. Tak naprawdę różnice między tymi dwoma modelami są niewielkie i zależą głównie od indywidualnych preferencji kierowcy.

Ciągniki siodłowe DAF

DAF od wielu lat jest liderem sprzedaży używanych ciągników siodłowych. Cenią go kierowcy za wygodną kabinę oraz właściciele firm. Na naszym portalu dostępne są zarówno DAF XF standard, jak i DAF XF lowdeck. Na wszystkie zapewniamy leasing w uproszczonej procedurze oraz konkurencyjne pakiety ubezpieczeń.

Zobacz aktualne oferty sprzedaży ciągników siodłowych DAF XF 106 klikając na link Sprzedaż DAF XF 106

Dodany Pojazdy 29 paź 2022

Tagi: ciągniki siodłowe, daf, euro 6